7 nippi, kuidas kiiresti maha rahuneda

28. aug • Ilona Nurmela • Kommentaarid: 0
Olete te kunagi  tundnud, et vot nüüd kohe hakkab Teil nõupidamisel kõrvadest suitsu tulema, sest vastaspool nõuab ebamõitlikke asju või lausa karjub või käitub…ütleme, et muidu ebameeldivalt? Kuidas Te saaks koheselt maha rahuneda? Kuidas end maha rahustada enne avalikku esinemist, olulist presentatsiooni või intervjuud või kohtus esinemist?

Lisaks klassikalisele “kujuta ette, et ruumis on kõik teised peale Sinu alasti”, on olemas ka teisi vahendeid enda maha rahustamiseks, isegi vahendeid ärevuse ja stressi alandamiseks. Teeme nii, et me ei aruta hetkel siin, miks teatud ärevuse ja stressi tase on hea ja mis õppetunde me tänu sellele meil oleks võimalik õppida.

1. Egohävitav harjutus. See on ilmselt mu lemmik, autoriks Gaby Bernstein ja see tõstab nii energia kui enesekindluse taset samal ajal maha rahustades, aega võtab 5 minutit ja vaja on vaid käsi peast kõrgemal hoida ja hingata. Vt Ego hävitamise harjutust siit: https://gabbybernstein.com/a-meditation-to-bust-through-your-blocks/

2. Tehke paus. Kui eelmise harjutuse tegemine keset nõupidamist või läbirääkimistel võib Teie arvates tunduda kentsakas, siis lihtsalt tehke 5-minutiline paus - suitsu ahmimiseks, egohävitajaks, mediteerimiseks või lihtsalt selleks, et mängida oma lemmik  muusikapala, mis Teid õnnelikuks teeb või lihtsalt lahkuda selleks 5-ks minutiks ruumist ja minna näiteks korraks värske õhu kätte.

3. Jooge vett ja hingake rahulikult. Kui mingil seletamatult põhjusel ei soovi keegi 5-minutilist pausi teha ja Teil on raskusi enda randa vm õnneliku mälestuse kohta visualiseerimisega ning õnnelikke lapsepõlvemälestusi ei õnnestu leida, siis katsetage järgmist hingamisharjutust - luban, et keegi seda ei märka:

1) jooge klaas vett;

2) seadke end võimalikult mugavalt sisse;

3) hingake sügavalt kõhuga sisse, lugedes samal ajal 4-ni;

4) hoidke 4 sekundit hinge kinni;

5) hingake aeglaselt läbi nina 4 sekundi jooksul välja;

6) puhake 4 sekundit;

7) korrake kuni Te end paremini tunnete.

Hingamisharjutuse ajal tunnete füüsiliselt, kuidas Teie südame töö aeglustub. Optimaalne oleks hingata valemiga 1-4-2-1 sekundit või korrutades valemi numbrid kahega ja siis veel kahega (nt 4 sekundit sissehingamiseks, 16 sekundit kinni hoida, 8 sekundit väljahingamiseks, 4 sekundit puhkepausiks).

4. Tehke midagi, mida Te naudite. Kui valmistute millekski oluliseks või homse tööle mineku osas tekib vastikustunne (siis lisaks ilmselgele soovitusele oma töösituatsioon ümber korraldada ja teha midagi, mis Teid õnnelikuks teeb) - selle asemel, et tähelepanu hajutada ja midagi kiiremas korras mõttetult teha, minge parem jalutama või vanni või kuulake rahustavat muusikat või rääkige endaga rahustavalt (Kõik möödub, praegu olen rahulik ja ohutuses, tunnen, et mu süda aegamisi aeglustub, jm). Või siis tehke midagi füüsilist, isegi kui see on ainult 1 minut jooksmist mööda pargiteed. Veetke aega lemmikloomaga või naerge (nt leidke YouTube’ist naljakaid videosid) - st leidke positiivne tegevus, kuhu saate oma mure või ärevuse ümber suunata.

5. Kummarduge ette. Seistes ette lootepositsiooni pooldumine vabastab stressi ja vähendab muret.

6. Laadige alla app. Tehniliselt teadlikele inimestele, kellele ei meeldi kogu see hingamise-rahustamise-meditatsiooni mula, on olemas stressivastased, rahustavad ja ärevust alandavad appid. ITunes’is on isegi appid, mida saab kasutada ärevushoogude peatamiseks kõigest USD 1.99 eest (Calm Down Now). Tasuta appidest iPhone’idele ja Android telefonidele on olemas Relax Melodies, Breathe To Relax, jm. “Jm” osas, vt ise: http://www.healthline.com/health-slideshow/top-anxiety-iphone-android-apps#promoSlide

7. Looduslikud vahendid. Loomulikult võivad aidata ka palderjan ja kava - aga neid peab endaga kaasas kandma.

Järgmine blogikanne on sellest, kuidas teisi inimesi maha rahustada.

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri